Najnowsze sondaże

Autorka: Magdalena Szmioth
 

Źrodło: 

https://insightoutlab.com/wp-content/uploads/2022/02/IOL_VW_RAPORT-ELEKTROMOBILNOSC-OCZAMI-POLAKOW-W-LATACH-2020-2022.pdf

https://pspa.com.pl/wpcontent/uploads/2020/08/kompendium_elektromobilnosci_raport_2020_S.pdf

 


Najnowsze sondaże i informacje o nastawieniu względem elektromobilności wśród Polaków

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi

Samochody elektryczne jako przyszłość motoryzacji postrzega 41% Polaków, wynika z badania „Go Electric. Climate Countdown” zleconego przez Forda. Jednocześnie respondenci wskazują, że nadal w Polsce istnieje wiele problemów i przeszkód, które zniechęcają samochodów elektrycznych

Największe obawy wśród Polaków budzą: dostępność punktów ładowania samochodów elektrycznych (44%) oraz koszt ładowania pojazdów elektrycznych (40%).

Nie bez znaczenia pozostaje cena samochodu elektrycznego, 43% ankietowanych uważa, że nie stać ich na zakup „elektryka”. Co ciekawe badanie wskazuje, że Polacy mają pozytywny stosunek do samochodów elektrycznych, jedynie 5% badanych stwierdziło, że nie rozumie tej technologii, natomiast 8% uważa, że zwyczajnie woli samochody z silnikiem benzynowym/wysokoprężnym.

Tym co zdaniem respondentów pozytywnie wpłynie na zainteresowanie samochodami elektrycznymi jest: zmniejszenie kosztu pojazdów elektrycznych. 43% ankietowanych stwierdziło, że przeciętna osoba nie jest gotowa na zmianę pojazdu na samochód elektrycznych. W kontekście transformacji na wyłącznie samochody elektryczne do 2030 roku 30% uważa, że nie jest to realne w naszej rzeczywistości.

W społeczeństwie dominuje przeświadczenie, że całkowity koszt utrzymania pojazdów elektrycznych jest wyższy niż koszt utrzymania pojazdów z silnikiem benzynowym/Diesla. Stwierdziło tak 49% badanych, a 16% uważa, że jest on taki sam. Natomiast zaledwie 4% jest zdania, że jest on dużo niższy. Tyle samo respondentów nie ma żadnych obaw co do możliwego wzrostu kosztów utrzymania pojazdów elektrycznych, gdy staną się bardziej popularne. 73% jest jednak zaniepokojonych taką możliwością.

Chęć posiadania deklarują przede wszystkim osoby zarabiające miesięcznie co najmniej 7 tys. zł netto i mieszkańcy największych polskich miast. Najsłabsze zainteresowanie widać wśród rodaków żyjący w najmniejszych miejscowościach. Do tego ankietowani wskazują, że gdyby tego typu auta były w cenach tradycyjnych pojazdów silnikowych, to ponad połowa by je kupiła.

 Do wyników sondażu można odnieść rozmieszczenie infrastruktury ładowania. Obecnie stacje publiczne funkcjonują głównie w dużych miastach. Jak wynika z raportu PSPA „Polish EV Outlook 2020”, w Warszawie funkcjonuje aż 67% wszystkich ładowarek woj. mazowieckiego, w Katowicach – 42% śląskiego, a w Gdańsku – 48% pomorskiego.

Badania pokazują, że zdecydowana większość rozważa zakup samochodu elektrycznego, biorąc pod uwagę głównie czynniki finansowe – badania pokazują, że jedynie połowa ankietowanych słyszała o pojęciu „ślad węglowy” i wie co ono oznacza, reszta nie zetknęła się z  tym terminem.  Jest to jednak nieco niepokojące, biorąc pod uwagę, że 72% emisji w sektorze transportu Unii Europejskiej spowodowanych jest przez transport drogowy.