W świecie elektromobilności

Autorka streszczenia: Magdalena Szemioth

Autorka artykułu: Agnieszka Wróbel

Źródło: https://swiatoze.pl/dhl-bije-na-glowe-konkurentow-pierwsze-elektryczne-samoloty-towarowe/?fbclid=IwAR0Pajxb_UmfSCR8yuyrOKYg7p9KP2vYbaGG-Mf4ArsTY7qrrUQhwaMZDq0

 

Grupa Deutsche Post DHL stawia na dekarbonizację i inwestuje w elektryczne samoloty. Firma transportowa DHL, jako pierwsza na świcie zdecydowała się na inwestycję w całkowicie elektryczne samoloty towarowe. Zakup firmy jest jedną z form realizacji ich strategii zrównoważonego rozwoju firmy, która do 2050 planuje całkowitą dekarbonizację swojej działalności.

W kwietniu br. DHL Express dokonał zakupu 100 w pełni elektrycznych samolotów, a do 2030 planuje zwiększyć tę liczbę do 14 000 maszyn. Co więcej grupa inwestuje także w zrównoważone paliwa lotnicze i neutralną klimatycznie zabudowę. Samoloty zakupione prze Grupę Deutsche Post będą obsługiwane przez jednego pilota, a czas ładowania niezbędny do wykonania godzinnego lotu to zaledwie 30 min, co więcej podczas ładowania możliwe będzie załadowanie lub rozładowanie przesyłek, co stanowi dużą oszczędność czasu. Ponadto samoloty będą wyposażone w oprogramowanie monitorujące wydajność lotu, które zapewni optymalizację przewozów.

Jak wynika z wypowiedzi Edwina Osieckiego (wiceprezesa ds. marketingu i sprzedaży w DHL Express Polska) firma planuje zainwestować 7 mld euro w projekty związane z zieloną logistyką, a do 2030 ich flota ma składać się w 60% z pojazdów elektrycznych. Wszystko to czyni grupę DHL Express nie tylko liderem proekologicznych rozwiązań, ale także świetnie obrazuje kierunek zmian w branży transportowej.